GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Assietter 4482135
nr 448 2135
Assietter
12 st, svarta, Lillemor Mannerheim, Gefle, 50-tal, svarta
Utrop:
300 kr
Såld:
500 kr
måndag 29 januari 2007
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.